Co to jest ochrona spoconego czoła i gdzie jest to stosowane?


Tworzenie swojej bazy danych odbiorców, pomimo faktu, że jest niewątpliwie najlepszym wyjściem, to jednak bywa także bardzo długotrwałe oraz wymaga wiele nakładów sił i środków.


Z różnych powodów nie jest czasami możliwe stworzenie własnej bazy od zera. Wtedy jednym z możliwych rozwiązań jest zakup gotowej już bazy. Należy jednak powiedzieć, że nie jest to wyjście całkowicie wolne od ryzyka. Zgodnie z obowiązującą definicją, baza danych to zbiór informacji albo innego rodzaju materiałów oraz składników, które zebrane są wedle uzgodnionej metody lub semantyki, obecnych osobno w dowolny sposób, także za pomocą środków elektronicznych, wymagające istotnego, co do ilości lub jakości wkładu inwestycyjnego w celu sporządzenia, demonstracji lub weryfikacji jego treści. Już z tej definicji powinno wynikać, że tworzenie bazy danych oznacza istotny nakład pracy, który użyty jest w celu jej zbudowania. Dlatego też taka baza przedstawia konkretną wartość, natomiast osoba, która ją robi, ma prawo prawo spadkowe Kraków korzystać z ochrony prawnej.


edukacja
Author: Andrius Repsys
Source: http://www.flickr.com


Takie prawo producenta do wykorzystywania zawartych w bazie danych jest nazywane w nauce prawem sui generis. Ochrona takiego prawa określana jest potocznie jako ochrona spoconego czoła. Określenie to nawiązuje do celu przyznania takiej ochrony, tj. zapewnienia, że nakład pracy na tworzenie takiej bazy danych będzie miał przełożenie ekonomiczne. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze dobra i interesy osób trzecich, których dane zebrane w tego typu bazie danych mogłyby się tyczyć. Przed podjęciem decyzji o kupnie bazy danych trzeba niezwykle dokładnie sprawdzić jej stan prawny. Często bowiem bywa tak, że informacje wchodzące w skład bazy otrzymano w sposób, który jest sprzeczny z prawem.




Wtedy należy się liczyć z roszczeniami osób trzecich. Jest to wyjątkowo ważne w wypadku baz danych, które posiadają dane osobowe oraz tych, które jednocześnie noszą cechy utworu w rozumieniu ustawy dotyczącej praw autorskich oraz praw pokrewnych.

Tags: czas, pomoc, procedury